Artykuły -> Nauka słówek angielskich

Nauka słów angielskich

Nauka słówek angielskich jest najważniejsza w procesie nauki języka. Jeżeli rozpatrujemy język obcy jako składową dwóch rzeczy: zapamiętywania słownictwa oraz rozumienia i stosowania reguł gramatycznych to słownictwo dla komunikacji ma niewątpliwy priorytet. Dlaczego? Nawet jeżeli nie znamy żadnych zasad gramatycznych to zastosujemy kalkę zasad ze swojego języka ojczystego. Da się przecież zdanie złożone z niepołączonych zasadami gramatycznymi słów zrozumieć, a sama znajomość zasad gramatycznych nie da absolutnie nic. Stoimy na stanowisku, że znajomość słownictwa powinna mieć absolutny priorytet i w miarę jego poznawania uzupełniana była potrzebnymi regułami gramatycznymi. Reguły gramatyczne często zniechęcają ludzi uczących się języka. Kojarzą się z czymś skomplikowanym, matematycznym , a nie powinno tak być. Gramatyka powinna być w większości poznawana poprzez obcowanie z tekstami angielskimi i językiem słyszanym (na żywo, w filamch, książkach, piosenkach angielskich itp). Aby obcować jednak z językiem angielskim w ten sposób potrzebne są jednak słówka. Trzeba się najpierw nauczyć słówek angielskich. Tutaj z pomocą przychodzi serwis ultratext.

Najważniejsze słowa angielskie

Na początku należy się nauczyć angielskich słów podstawowych oraz najważniejszych słów angielskich. W serwisie ultratext zbadaliśmy dialogi w filmach i serialach złożone z ponad trzydziestu milionów słów. Przeanalizowaliśmy również znaczenie, które niosą ze sobą te słowa i stworzyliśmy listę 500 najważniejszych słów w języku angielskim. To właśnie tych słów powinniście nauczyć się w pierwszej kolejności. Ułożyliśmy nawet specjalne teskty po angielsku ,które ułatwią przyswajanie słówek. Czytanie tych dwudziestu zabawnych czytanek wspomagających naukę na pewno pomoże. Nawet jeżeli nie znacie gramatyki. Te dwadzieścia zabawnych historii - ultratextów jest w całości złożone są ze 500 najważniejszych słów angielskich oraz słów podstawowych (czyli najważniejszego czasownika to be oraz zaimków). Kiedy zalogujecie się w systemie ultratext wasze postępy w nauce będą zapamiętywane. Możecie również ignorować powtarzanie słów angielskich (istnieje do tego specjalny guzik), które doskonale znacie i skupić się na tych których nie znacie. możecie Również jednym kliknięciem dodać dane słówko do "Moich słówek" czyli listy słówek, które chcecie powtarzać. W ten sposób przechodzimy płynnie do systemu nauki słówek angielskich.

System nauki słówek angielskich

Nauka słówek angielskich w naszym systemie jest bardzo prosta. Ustalacie sobie ile chcecie słówek angielskich dodawać każdego dnia. Jeżeli ustalicie tę liczbę na 3 to w jeden rok nauczycie się 1100 słówek, czyli w trzy lata 3300 słówek czyli będziecie posiadać zasób aktywnego słownictwa jakim posługuje się przeciętny Amerykanin czy Anglik. Jeżeli ustawicie dodawanie na 5 słówek to w rok przyswoicie 1800 słówek. 5 słówek to ambitne zadanie. Naszym zdaniem, jeśli nigdy jeszcze nie uczyliście się słówek regularnie, należy zacząć od trzech słówek angielskich, a jeśli macie już za pasem taką naukę i zależy wam na odczuwalnych rezultatach w kilka miesięcy zalecamy od 5 do 10 słówek. Kluczem jest tutaj jednak regularność. Musicie powtarzać słówka i dodawać nowe słówka regularnie, codziennie. Pomoże wam w tym na pewno system ostrzeżeń na email. Wyśle do was maila o określonej porze, by przypomnieć o słowach do powtórzenia i do dodania. Możecie jednak dowolnie dostosowywać liczbę słówek od których system będzie wysyłał do was maila. Jeżeli ustawiliście w systemie, że chcecie dodawać 3 słowa dziennie, a limit od którego wysyłany jest mail ustawicie na 9 to wyślemy do was email dopiero czwartego dnia kiedy zbierze się 12 słówek do dodania. Identycznie jest z powtórkami. Jeżeli nie chcecie dopuścić by w systemie odłożyła się gigantyczna ilość powtórek to ustawcie kimit na 50 i dostaniecie maila gdy zbierze się 50 powtórek.

Jak dodawać słówka angielskie i jak je powtarzać?

Ogólnie zalecamy dodawanie słówek, które są wam potrzebne. Jeżeli dopiero zaczynacie, albo was angielski "zardzewiał" to proponujemy żeby zacząć naukę od dodania słów podstawowych i 500 najważniejszych słów angielskich. To wam starczy na kilka miesięcy. Potem proponowalibyśmy dodawać słówka, których potencjalnie będziecie potrzebować. Jeżeli potrzebujecie angielskigo do celów turystycznych i ogólnych polecamy zestaw "Everyday words" i inne zestawy ogólne. Jeśli jednak chcecie wykorzystywać angielski w pracy wybierzcie odpowiedni zestaw lub dodawajcie słowa ręcznie. Z naszej strony będzimy się starać dodawać wiele zestawów i słówek regularnie i każde dodane słówko będzie miało przynajmniej jeden przykładowy tekst po angielsku i fragment filmu. Dlatego przed dodanie słówka ręcznie sprawdźcie proszę czy już nie występuje w naszej bazie słówek. Słówka z naszej bazy mogą zawierać dodatkowe funkcjonalności ułatwiające naukę takiej jak użycie słówka w kontekście i film z jego użyciem.

Oczywiście nie musicie uczyć się tylko poprzez powtórki. W każdej chwili możecie ze swojej bazy słówek stworzyć dokument w pdf i uczyć się papierowo. Możecie również automatycznie utworzyć fiszki do nauki angielskiego w pdf i je wydrukować. Każdy może tutaj używać sposobu nauki angielskiego, który najbardziej lubi albo zmieniać sposoby, by pobudzić komórki mózgowe do pracy i uzyskać najlepsze efekty. Oczywiście w każdej chwili możecie usunąć wybrane słowo ze swojej listy słówek. Nie polecamy jednak tego rozwiązania. Jeżeli trzy razy z kolei powtórzycie to słowo i dacie sobie najwyższą ocenę "wiem natychmiast" to kolejna powtórka będzie bardzo odległa i na pewno nie będzie wam "zaśmiecać" systemu. Jeżeli klikniecie słowo na liście zostaniecie przeniesieni do indywidualnej strony danego słowa gdzie możecie mieć dodatkowe materiały ułatwiające zapamiętanie tego słowa czyli fragment filmu lub serialu lub innego materiału po angielsku wraz z transkrypcją. Pamiętajcie jednak, że nie publikujemy u nas zwykłych, mdłych filmów, ale fragmenty znanych i lubianych filmów, które na pewno wywołają u was reakcję emocjonalną, pobudzą neurony i ułatwią zapamiętanie słowa. Może nawet okaże się że jakiegoś filmu nie widzieliście i zechcecie go obejrzeć:) Uwierzcie nam, dialogi z filmów wypowiedziane przez najlepszych aktorów na świecie zapadają w pamięć. Oczywiście będziecie mogli również odsłuchać wymowy pojedynczego słowa którego się uczycie.

Zestawy tematyczne słów angielskich

Znajdziecie u nas również zestawy tematyczne słów angielskich , które powolą wam uczyć się w obszarze, który was interesuje. Tutaj możecie również podejrzeć listę słów w zestawie, wydrukować gotowy pkik pdf z taką listą, wydrukować plik z fiszkami, które można potem wyciąć i się z nich uczyć. Możecie także jednym kliknięciem dodać wybrane słówko do waszej listy słów angielskich w systemie. Mamy obecnie kilkadziesiąt zestawów słów angielskich o trzech stopniach zaawansowania: podstawowe, zaawansowane i specjalistyczne. Należy dostosować słowa do stopnia swojego zaawansowania.

Codzienne słowo na email

W systemie ultratext umożliwiamy naszym uzytkownikom rownież wysyłanie codzienneie o wybranej godzinie słówka na email. Usługa hest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników, ale wymagany jest tylko kogin, hasło oraz email. Nic więcej. Rejestracja to kilka sekund. Potem wybieramy tylko godzinę wysłania słówka i codziennie dostaniemy wybrane słówko, które zawiera również użycie słówka w kontekście. Niestety na email nie można wysłać filmu, ani pliku audio więc jeśli chcecie mieć dostęp do multimediów musicie kliknąć link w mailu. Pinadto nasz email można bardzo łatwo wyłączyć - wystarczy kliknąć w link na samym końcu.

Rozwój systemu

Cały czas dodajemy nowe słowa angielski i nowe przydatne zestawy słówek angielskich. Będziecie jeszcze zaskoczeni jaki mamy świetne pomysły (może to nieskromne, ale naprawde tak jest). Na razie jednak naszym podstawowym celem jest dopasowanie fragmentów filmów i seriali do wszystkich słówek jakie mamy w systemie. Na razie jest to 17 i jest to stan na początek marca 2020. Jeżeli czytasz ten tekst onwiele później możliwe, że jestemy już giga zaawansowani albo już osiągnęliśmy nasz cel. Kolejnym naszym celem jest przygotowanie dla was bazy tekstów angielskich, które pozwolą powtarzać słownictwo płynniej. Ultratext to nowe spojrzenie na naukę słówek angielskich.

autor@olbrzym.com.pl